Ve zkratce: Univerzální odpověď neexistuje. V níže vymezeném modelu stejné ceny práce zbude OSVČ s 60% výdajovým paušálem více peněz po dani a pojistném; srovnání ale nezahrnuje její skutečné náklady, neplacené volno, výpadky zakázek ani ochranu zaměstnance. Zaměstnanec při splnění podmínek získává náhradu mzdy při nemoci, dovolenou nejméně 4 týdny, výpovědní dobu a případně odstupné. Běžná hlavní OSVČ platí minimální zálohy i při nulovém zisku: zdravotní 3 306 Kč Kč a sociální od července 2026 5 005 Kč Kč; existují výjimky. Práci naplňující znaky závislé práce nelze nahradit fakturací na IČO.
Tento přehled srovnává obě formy neutrálně. Nechce vás přesvědčit ani k pracovní smlouvě, ani k živnosti – dává vám kritéria, podle kterých se rozhodnete sami: kolik vám reálně zbude na účtu, co získáte a co ztratíte v jistotách, kolik administrativy vás čeká a kde číhají rizika.
Čistý příjem: kolik zbude zaměstnanci a kolik OSVČ při stejné ceně práce
Aby bylo srovnání čitelné, vycházíme ze stejné modelové ceny práce. U běžného pojištěného zaměstnání bez zvláštních sazeb a bez dopadu ročního stropu sociálního pojištění platí zaměstnavatel sociální pojistné 24,8 % a zdravotní pojistné 9 % z vyměřovacího základu; při modelových částkách v tabulce tedy cena práce vychází jako hrubá mzda × 1,338. Tutéž částku použijeme jako fakturovaný příjem OSVČ. Dvanáct měsíčních mezd zaměstnance již zahrnuje náhradu za zákonnou dovolenou; u OSVČ model předpokládá stejné faktury ve všech 12 měsících. Skutečné náklady, výpadky fakturace ani DPH neoceňuje.
Vstupní sazby pro rok 2026 (každé číslo v příkladech z nich plyne):
| Položka | Zaměstnanec | OSVČ (hlavní činnost) |
|---|---|---|
| Daň z příjmu | 15 % (23 % nad limit) | 15 % (23 % nad limit) |
| Základ daně | hrubá mzda | příjem − výdaje (zde 60% paušál) |
| Sociální pojištění | 7,1 % z hrubé mzdy (6,5 % důchodové + 0,6 % nemocenské) | 29,2 % z 55 % základu |
| Zdravotní pojištění | 4,5 % z hrubé mzdy | 13,5 % z 50 % základu |
| Pojistné navíc platí | zaměstnavatel 33,8 % | nikdo – nese vše OSVČ sama |
| Sleva na poplatníka | 2 570 Kč Kč/měs při měsíční záloze | roční sleva rozpočtená v modelu na měsíce; neuplatní se v paušální dani |
Zdroj: § 16 a § 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb.; § 5b a § 7 zákona č. 589/1992 Sb.; § 3a zákona č. 592/1992 Sb.; ČSSZ a VZP. Platí pro rok 2026.
Modelové srovnání čistého příjmu (měsíčně, 2026)
Příklady počítají s OSVČ na hlavní činnost, v 60% výdajovém paušálu (běžné živnostenské podnikání), bez dobrovolného nemocenského a se základní slevou na poplatníka. U zaměstnance i OSVČ uplatňujeme jen slevu na poplatníka. Sociální a zdravotní záloha OSVČ nesmí klesnout pod zákonné minimum (3 306 Kč zdravotní, 5 005 Kč sociální od 1. 7. 2026).
| Cena práce / faktura | Zaměstnanec – hrubá | Zaměstnanec – čistá | OSVČ (60% paušál) – čistá |
|---|---|---|---|
| 40 140 Kč/měs | 30 000 Kč | 24 590 Kč | 31 830 Kč |
| 66 900 Kč/měs | 50 000 Kč | 39 270 Kč | 57 146 Kč |
| 133 800 Kč/měs | 100 000 Kč | 75 970 Kč | 116 135 Kč |
Orientační měsíční průměr z ročního modelu 2026: dvanáct stejných příjmů, roční daň a pojistné rozpočtené na měsíce, běžné minimum sociálního pojistného 2026 po červencové změně a roční minimum zdravotního pojistného. Jde o výsledek po dani a pojistném, před skutečnými náklady podnikání, DPH a možnými výpadky fakturace během volna nebo nemoci. Částka na účtu se v konkrétním měsíci může lišit kvůli zálohám a následnému vyúčtování. Zdroj: vlastní výpočet dle zákonů č. 586/1992 Sb., 589/1992 Sb. a 592/1992 Sb. a metodiky ČSSZ.
Z tabulky je vidět hlavní efekt: OSVČ s paušálem vychází na čistém příjmu lépe, a rozdíl roste s výší příjmu. Důvod je v základu, ze kterého se počítá pojistné. Zaměstnanec odvádí sociální a zdravotní z celé hrubé mzdy, kdežto OSVČ jen z poloviny, resp. z 55 % daňového základu – a ten je u paušálu navíc snížený o fiktivní výdaje (u 60% paušálu o 60 % příjmů).
Tato čísla ale nejsou celý příběh a je nutné je číst opatrně:
- Paušál předpokládá, že nemáte velké reálné náklady. Nižší daň a pojistné u OSVČ jdou ruku v ruce s tím, že 60 % příjmu „odepíšete" jako výdaj bez dokladování. Pokud reálné výdaje opravdu nemáte, je to vaše výhoda; pokud je máte, čistý zisk je nižší. Detaily řeší výdajové paušály.
- U nízkých příjmů se rozdíl smrskává. Běžná hlavní OSVČ platí minimální pojistné (zdravotní 3 306 Kč, sociální 5 005 Kč od července) i při nízkém zisku. Při modelové faktuře 40 140 Kč je roční povinné pojistné na úrovni zákonných minim, měsíční průměr vychází na 8 310 Kč; skutečně předepsané zálohy se mohou lišit. U zaměstnance se pojistné sociální odvíjí od skutečné mzdy; zdravotní pojištění může vyžadovat doplatek do minima. Při nižších příjmech a po započtení skutečných nákladů a pracovních jistot může být výsledek i ve prospěch zaměstnání.
- Čistý příjem ≠ skutečný přínos. Zaměstnanecká mzda v modelu běží i během zákonné dovolené; u OSVČ předpoklad stejné fakturace ve všech měsících nemusí platit. Nemocenské, penzijní základ a další ochrana se mezi režimy liší. O tom je další část.
Podrobný výpočet čisté mzdy zaměstnance najdete v článku čistá mzda, zálohy a přehledy OSVČ pak v textu zálohy OSVČ.
Jistoty a sociální ochrana: co má zaměstnanec a OSVČ nemá
Tady se rozhodne většina situací. Zaměstnanec je ze zákona chráněný řadou nároků; OSVČ je má slabší, dobrovolné, nebo vůbec.
| Jistota / ochrana | Zaměstnanec | OSVČ |
|---|---|---|
| Náhrada mzdy při nemoci (1.–14. den) | ano, platí zaměstnavatel | ne |
| Nemocenské (zpravidla od 15. dne) | při účasti na nemocenském pojištění | při splnění podmínek dobrovolného pojištění |
| Peněžitá pomoc v mateřství | při splnění podmínek pojištění a nároku | zpravidla při dobrovolném nemocenském pojištění; zvláštní výjimka od 1. 7. 2026 |
| Placená dovolená | min. 4 týdny ročně (5 týdnů ve veřejném sektoru) | ne (volno = výpadek příjmu) |
| Odstupné | 1–3násobek při organizačních důvodech podle trvání poměru | bez zákonného nároku z pracovního poměru |
| Výpovědní doba | zpravidla min. 2 měsíce; § 52 f–h min. 1 měsíc | ne (smlouva může skončit dle ujednání) |
| Podpora v nezaměstnanosti | při splnění 12 měsíců důchodového pojištění za poslední 2 roky nebo náhradní doby | stejná vstupní podmínka; výše se odvíjí od posledního vyměřovacího základu |
| Důchodové pojištění | z plné hrubé mzdy | z 55 % základu (u minima nízké) |
Zdroj: § 67, § 192 a § 213 zákona č. 262/2006 Sb.; zákon č. 187/2006 Sb.; zákon č. 435/2004 Sb. Platí pro rok 2026.
Nemoc. Pojištěný zaměstnanec dostává za zameškané rozvržené směny během prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti náhradu mzdy od zaměstnavatele a zpravidla od 15. dne nemocenské od ČSSZ. Náhrada činí 60 % redukovaného průměrného hodinového výdělku (§ 192 zákoníku práce); hodinové redukční hranice se odvozují od denních hranic koeficientem 0,175. Pro nemocenské jsou v roce 2026 denní hranice 1 633 Kč, 2 449 Kč a 4 897 Kč. OSVČ nemá zákonnou náhradu příjmu za prvních 14 dnů a nemocenské může získat až po splnění podmínek dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ (sazba 2,7 %, nejméně 243 Kč měsíčně). Bez tohoto pojištění jí samotná pracovní neschopnost nemocenskou dávku nezakládá.
Dovolená. Zaměstnanec má nárok na dovolenou nejméně 4 týdny v kalendářním roce (u zákonem vymezených zaměstnavatelů 5 týdnů) podle § 213 zákoníku práce a za dovolenou dostává náhradu mzdy či platu. OSVČ zákonný nárok na placenou dovolenou nemá; podmínky fakturace během volna závisí na smlouvách.
Konec spolupráce. Výpovědní doba v pracovním poměru činí obvykle nejméně 2 měsíce; u výpovědi zaměstnavatele podle § 52 písm. f–h nejméně 1 měsíc a zvláštní pravidlo platí i podle § 51a. Při organizačních důvodech (§ 52 písm. a–c) zaměstnanci náleží odstupné ve výši 1–3násobku průměrného výdělku podle trvání poměru (§ 67). U zakázky OSVČ se skončení a případné kompenzace řídí smlouvou a použitelným právem.
Důchod a nezaměstnanost. Zaměstnanec platí důchodové pojištění z celé hrubé mzdy; při daném modelu tedy odvádí z vyššího základu než OSVČ s paušálem. OSVČ s minimálními zálohami odvádí z nízkého základu (55 % daňového základu) a její důchodové nároky jsou tomu úměrné. Podpora v nezaměstnanosti je dostupná i bývalé OSVČ, pokud splní potřebnou dobu důchodového pojištění, a její výše se odvíjí od posledního vyměřovacího základu OSVČ přepočteného na měsíc. Dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ tuto dávku neurčuje.
Odvody a administrativa na obou stranách
Rozdíl není jen ve výši odvodů, ale i v tom, kdo je vyřizuje.
Zaměstnanec – minimum administrativy. Sociální 7,1 %, zdravotní 4,5 % i zálohu na daň sráží a odvádí zaměstnavatel. Zaměstnanec zpravidla jen jednou podepíše prohlášení k dani a po roce mu zaměstnavatel udělá roční zúčtování. Sám nic neplatí ani nepodává, pokud nemá další příjmy. Strukturu odvodů rozebírá článek odvody ze mzdy, slevy snižující daň pak slevy na dani.
OSVČ – vlastní agenda. OSVČ si vše obstarává sama:
- zpravidla platí měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění; zvláštní výjimky jsou uvedeny níže;
- zpravidla podává daňové přiznání a dva přehledy – pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, pokud není v paušálním režimu a splňuje jeho podmínky;
- při skutečných výdajích vede daňovou evidenci nebo účetnictví; při výdajovém paušálu vede alespoň záznamy o příjmech a evidenci pohledávek.
Na druhé straně má OSVČ nástroje, které zaměstnanec nemá: výdajové paušály (80/60/40 % podle činnosti, 30 % u nájmu obchodního majetku) a paušální daň – jednu měsíční platbu, která nahradí daň i obě pojistné a při splnění podmínek paušálního režimu nahrazuje běžné daňové přiznání a přehledy. Paušální daň pro rok 2026: I. pásmo 9 984 Kč/měsíc, po snížení sociální složky 9 162 Kč/měsíc; II. pásmo 16 745 Kč; III. pásmo 27 139 Kč. Stejně jako u minimálních sociálních záloh platí nižší částka I. pásma zpětně za celý rok 2026, takže za leden až červen vznikne přeplatek. Vstup do paušálního režimu ovšem vylučuje uplatnění slev a daňového zvýhodnění. Podrobnosti řeší paušální daň a daňové přiznání OSVČ.
Minimální zálohy OSVČ 2026 (platí i bez zisku)
Tabulka ukazuje běžnou hlavní OSVČ, pro kterou platí minimální vyměřovací základ a povinnost platit zálohy. Nově začínající OSVČ a státní pojištěnci mohou mít jiné podmínky.
| Pojistné | Minimální záloha 2026 |
|---|---|
| Zdravotní | 3 306 Kč/měs (celý rok) |
| Sociální (do 30. 6. 2026) | 5 720 Kč/měs |
| Sociální (od 1. 7. 2026) | 5 005 Kč/měs |
| Dobrovolné nemocenské | od 243 Kč/měs; dávky vyžadují splnění dalších podmínek |
Zdroj: § 3a zákona č. 592/1992 Sb.; § 7 zákona č. 589/1992 Sb. a novela podepsaná 5. 6. 2026; ČSSZ a VZP. Platí pro rok 2026.
Od 1. 7. 2026 klesla běžná minimální měsíční sociální záloha z 5 720 Kč na 5 005 Kč (minimální vyměřovací základ z 40 % na 35 % průměrné mzdy). Nižší základ se promítne do ročního vyúčtování za celý rok 2026. Pokud OSVČ za leden až červen hradila 5 720 Kč a její nově přepočtená záloha by činila 5 005 Kč, může podle ČSSZ do konce roku požádat o vrácení či započtení rozdílu, jinak se platby zúčtují v přehledu; u individuálně stanovených vyšších záloh může být rozdíl jiný. Pro novou hlavní OSVČ splňující podmínku prvního zahájení po 20 letech je zvláštní nižší sociální minimum 3 575 Kč; některé OSVČ jsou dočasně zproštěny placení záloh. Zaměstnanec minimální sociální zálohy neplatí, ale u zdravotního pojištění může být nutný doplatek do minimálního vyměřovacího základu.
Rizika a flexibilita
Čísla i jistoty je třeba zvážit spolu s mírou rizika a svobody, kterou každá forma nese.
Zaměstnanec: předvídatelný příjem, ochrana zákoníkem práce, jednoduchost. Cenou je menší volnost (pracovní doba, podřízenost, místo výkonu) a strop výdělku daný mzdou.
OSVČ: volná organizace času, více klientů, možnost škálovat příjem a uplatnit paušály. Cenou je vlastní riziko: výpadek zakázek, neplatící odběratelé, žádná placená dovolená ani nemocenská, nutnost spravovat vlastní finance i daně. Velká část „výhodnějšího čistého příjmu" je ve skutečnosti prémie za riziko a za to, že si jistoty obstaráváte sami.
Souběh obojího je legální: při pojištěném zaměstnání lze podnikat jako OSVČ na vedlejší činnost. Povinná účast na důchodovém pojištění z této činnosti vzniká už při dosažení rozhodné částky daňového základu 117 521 Kč za rok 2026 (při celoročním výkonu; za příslušné měsíce bez výkonu se snižuje o 9 794 Kč, stejně tak v dalších zákonných případech). Zdravotní minimum ani měsíční zálohy pro OSVČ se při souběhu neuplatní, pokud samostatná činnost není hlavním zdrojem příjmů a ze zaměstnání se odvádí zdravotní pojistné alespoň z příslušného minimálního základu; jinak se podmínky mohou lišit. Souběh rozebírají texty OSVČ při zaměstnání a hlavní a vedlejší činnost.
Pozor na švarcsystém: kdy nesmíte fakturovat místo smlouvy
Nejčastější a nejnebezpečnější chyba je obejít zaměstnání tím, že stejnou práci necháte fakturovat na IČO. To je švarcsystém – zastřený (a zakázaný) pracovněprávní vztah.
Rozhoduje faktický obsah vztahu, ne to, že má pracovník IČO a vystavuje faktury. Podle § 2 odst. 1 a 2 zákona č. 262/2006 Sb. je závislá práce ta, která má současně tyto znaky:
- vykonává se ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti pracovníka;
- jménem zaměstnavatele;
- podle pokynů zaměstnavatele;
- osobně pracovníkem.
Závislá práce se podle § 2 odst. 2 navíc vykonává za mzdu, plat nebo odměnu, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době a na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.
Podle § 3 zákoníku práce smí být závislá práce konána výlučně v pracovněprávním vztahu – tedy v pracovním poměru, nebo na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. Fakturuje-li OSVČ práci, která naplňuje znaky závislé práce, jde o zastřený pracovní poměr.
Sankce dopadají hlavně na firmu. Odběrateli hrozí pokuta za umožnění výkonu nelegální práce podle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, dále doměření daně a pojistného z překlasifikovaného zaměstnaneckého režimu i penále. Postih (zpravidla nižší) může dostat i samotná OSVČ. Konkrétní výši pokuty zde neuvádíme – odvíjí se od okolností a jde o citelné částky; před spoléháním na konkrétní číslo ověřte aktuální znění zákona o zaměstnanosti. Detailně téma rozebírá samostatný článek švarcsystém, který shrnuje i aktuální kontrolní praxi a judikaturu, a z pohledu podnikatele OSVČ při zaměstnání.
Pokud práce znaky závislé práce nemá – pracujete pro více klientů, na vlastní odpovědnost, vlastními prostředky a bez podřízenosti –, je podnikání na IČO v pořádku. Hranice ale není formální; rozhoduje skutečná podoba spolupráce.
Kdy komu co vyhovuje
Shrnutí rozhodovacích kritérií. Žádná varianta není „lepší" obecně – záleží na příjmu, oboru a vašich prioritách.
Zaměstnání bývá výhodnější, když:
- chcete jistotu příjmu, nemocenskou, placenou dovolenou a ochranu při skončení;
- nechcete řešit daně, zálohy a přehledy;
- váš příjem je spíše nižší až střední a nemáte výrazné odpočitatelné náklady;
- preferujete předvídatelnost před maximalizací čistého příjmu;
- vaše práce naplňuje znaky závislé práce (pak ani jiná volba není legální).
OSVČ bývá výhodnější, když:
- chcete flexibilitu, více klientů a kontrolu nad svým časem;
- máte vyšší příjmy a využijete výdajové paušály nebo paušální daň;
- unesete vlastní riziko a jste ochotni si jistoty (nemocenské, rezervu na výpadky) zajistit sami;
- vaše činnost je skutečně samostatná, ne závislá práce pro jednoho zadavatele.
Pokud vás zajímá i volba mezi živností a firmou, navazuje srovnání OSVČ vs s.r.o..
Často kladené otázky
Vyplatí se víc zaměstnání, nebo OSVČ?
Záleží na výši příjmu a na tom, jak ceníte jistoty. Při stejné ceně práce zbude OSVČ s výdajovým paušálem zpravidla více čistého než zaměstnanci, a rozdíl roste s příjmem, protože OSVČ platí pojistné jen z části základu. Zaměstnanec za to ale dostává placenou nemocenskou, dovolenou, odstupné a vyšší důchodové nároky, které si OSVČ musí dokoupit nebo nese jejich absenci jako riziko. U nízkých příjmů, kde OSVČ platí minimální zálohy bez ohledu na zisk, bývá rozdíl malý nebo i ve prospěch zaměstnání.
Kolik čistého zbude OSVČ oproti zaměstnanci při stejné ceně práce?
Z ceny práce 66 900 Kč měsíčně (odpovídá hrubé mzdě 50 000 Kč) zbude zaměstnanci se slevou na poplatníka okolo 39 270 Kč čistého. OSVČ na hlavní činnost v 60% výdajovém paušálu z téže fakturované částky zbude přibližně 57 146 Kč, protože platí daň i pojistné z nižšího základu. Tento rozdíl ale počítá s tím, že OSVČ nemá velké reálné výdaje a nezahrnuje hodnotu jistot zaměstnance ani dobrovolné nemocenské pojištění.
Musí OSVČ platit pojistné, i když nic nevydělá?
Zpravidla ano, pokud jde o hlavní OSVČ s povinností platit běžné minimální zálohy: zdravotní 3 306 Kč Kč měsíčně po celý rok a sociální 5 720 Kč Kč měsíčně do 30. 6. 2026, od 1. 7. 2026 5 005 Kč Kč. Existují výjimky, například začínající OSVČ má při splnění podmínek nižší sociální minimum a některé OSVČ během roku zálohy neplatí. Zaměstnanec minimální sociální zálohy neplatí; u zdravotního pojištění může být nutný doplatek do minima.
Má OSVČ nárok na nemocenskou a dovolenou?
Nemocenskou má OSVČ jen tehdy, platí-li si dobrovolné nemocenské pojištění (sazba 2,7 %, minimální platba 243 Kč měsíčně v roce 2026); bez něj zpravidla nemá nárok na nemocenské dávky; od 1. 7. 2026 však za úzkých podmínek může vzniknout PPM aktuálně nepojištěné ženě při dalším dítěti po předchozí PPM. Placenou dovolenou OSVČ nemá vůbec – každý den volna je dnem bez příjmu. Zaměstnanci naproti tomu náleží náhrada mzdy při nemoci od zaměstnavatele (1.–14. den), nemocenské zpravidla od 15. dne a dovolená nejméně 4 týdny ročně.
Co je švarcsystém a hrozí za něj postih?
Švarcsystém je situace, kdy někdo fakturuje na IČO práci, která ve skutečnosti naplňuje znaky závislé práce podle § 2 zákoníku práce (podřízenost, jménem zaměstnavatele, podle pokynů, osobně). Taková práce smí být podle § 3 zákoníku práce konána jen v pracovněprávním vztahu, takže fakturace je zastřený a zakázaný pracovní poměr. Postih dopadá hlavně na firmu – pokuta za umožnění nelegální práce podle zákona č. 435/2004 Sb. plus doměření daně a pojistného a penále; sankce může dostat i samotná OSVČ.
Můžu být zaměstnanec a zároveň OSVČ?
Ano. Při pojištěném zaměstnání lze podnikat jako OSVČ na vedlejší činnost. Povinná účast na důchodovém pojištění vzniká již při dosažení rozhodné částky daňového základu 117 521 Kč za rok 2026 při celoročním výkonu (jinak se zákonným způsobem snižuje). Zdravotní minimum ani zálohy OSVČ při souběhu nevznikají jen za podmínek popsaných výše podle VZP, zejména při odvodu pojistného ze zaměstnání alespoň z příslušného minima. Fakturovaná činnost musí být skutečně samostatná, nikoli zastřená závislá práce.
Daní se příjem zaměstnance a OSVČ stejně?
Sazba daně z příjmů fyzických osob je 15 % a z části ročního základu nad 36násobek průměrné mzdy (1 762 812 Kč za rok 2026) 23 %. Při měsíčních zálohách ze mzdy se 23% sazba použije až nad trojnásobek průměrné mzdy (146 901 Kč měsíčně). U zaměstnance je výchozím dílčím základem zpravidla hrubá mzda, u OSVČ rozdíl mezi příjmy a uplatněnými výdaji (například 60% paušál u běžné živnosti). Základní sleva na poplatníka činí 30 840 Kč Kč ročně, u paušální daně se samostatně neuplatní. Rozdíl v čisté částce závisí i na skutečných výdajích a dalších okolnostech.
