Sociální pojištění zaměstnance a zaměstnavatele 2026

Sociální pojištění zaměstnanci 2026: zaměstnanec platí 7,1 %, zaměstnavatel 24,8 %. Sazby, vyměřovací základ, maximum, příklady výpočtu a časté chyby.

Aktualizováno: · Zdroje zkontrolovány:

Obsah článku

Ve zkratce: U běžného pojištěného zaměstnání odvádí zaměstnanec na sociální pojištění 7,1 % a zaměstnavatel za něj navíc 24,8 % z příslušného vyměřovacího základu (zpravidla z hrubé mzdy za práci). Součet základních sazeb je 31,9 %. Zaměstnanci se jeho část strhává ze mzdy, zaměstnavatelova část je náklad navíc. U pracujícího starobního důchodce se uplatní sleva a u některých rizikových profesí vyšší sazba zaměstnavatele. Sazby platí od 1. 1. 2026 podle zákona č. 589/1992 Sb. a údajů ČSSZ pro rok 2026.

Sociální pojištění (přesněji pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) je povinný odvod, který kryje důchody, nemocenské dávky, mateřskou, ošetřovné a podporu v nezaměstnanosti. U zaměstnance ho v plné výši vypočítá, srazí a odvede zaměstnavatel — sám zaměstnanec nepodává žádné hlášení ani neplatí zálohy. Spolu se zdravotním pojištěním a zálohou na daň jde o jeden ze tří povinných odvodů ze mzdy.

Kolik platí zaměstnanec a kolik zaměstnavatel na sociální pojištění v roce 2026?

Základní sazby zaměstnance 7,1 % a zaměstnavatele 24,8 % se v roce 2026 proti roku 2025 nemění; zvýšené sazby některých profesí se mění podle zákonného harmonogramu. Zaměstnanec platí jednu souhrnnou sazbu, zaměstnavatel druhou — počítají se ze stejného vyměřovacího základu (zpravidla hrubé mzdy).

PoplatníkCelková sazba 2026Z toho
Zaměstnanec7,1 %důchodové 6,5 % + nemocenské 0,6 %
Zaměstnavatel24,8 %důchodové 21,5 % + nemocenské 2,1 % + státní politika zaměstnanosti 1,2 %
Celkem31,9 %—

Zdroj: zákon č. 589/1992 Sb., § 7; ČSSZ — Přehled nejdůležitějších údajů pro sociální zabezpečení v roce 2026. Platí od 1. 1. 2026.

Zaměstnanec tedy ze své hrubé mzdy „uvidí“ sraženo 7,1 %. Zaměstnavatelových 24,8 % se v hrubé mzdě neobjeví — je to jeho zákonný náklad, díky kterému je cena práce vždy vyšší než hrubá mzda.

Sazba zaměstnance 7,1 % se skládá ze 6,5 % na důchodové pojištění a 0,6 % na nemocenské pojištění. Nemocenská složka 0,6 % se zaměstnancům strhává od 1. 1. 2024 — předtím zaměstnanec platil jen 6,5 %. To je dnes nejčastější zdroj zmatku ve starších kalkulačkách a článcích.

Existují u zaměstnavatele i vyšší sazby?

Ano, ale jen pro vyjmenované rizikové profese. U běžného zaměstnance platí zaměstnavatel 24,8 %. U zaměstnance v rizikovém zaměstnání je sazba zaměstnavatele 27,8 % a u zdravotnického záchranáře nebo člena hasičského záchranného sboru podniku 29,8 % (vyšší je vždy jen složka důchodového pojištění). Sazba zaměstnance zůstává ve všech případech 7,1 %. Údaje vycházejí z Přehledu ČSSZ pro rok 2026.

Co je vyměřovací základ sociálního pojištění zaměstnance?

Vyměřovací základ je částka, ze které se pojistné počítá. U zaměstnance je to úhrn příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem, které podléhají dani z příjmů a zakládají účast na nemocenském pojištění — v praxi tedy zpravidla hrubá mzda (mzda, příplatky, odměny, prémie, naturální plnění).

Definici upravuje § 5 zákona č. 589/1992 Sb. Do vyměřovacího základu se nezahrnují například zákonné odstupné, náhrady škody, cestovní náhrady do limitu ani příjmy osvobozené od daně. Zákonná náhrada mzdy při nemoci v prvních 14 dnech je osvobozena od daně i pojistného. Pro běžnou mzdu za práci bez zvláštních plnění zpravidla platí základ = hrubá mzda za práci.

Vyměřovací základ i pojistné se zaokrouhlují na celé koruny nahoru. Pojistné zaměstnavatele se však vypočítává ze souhrnu příslušných zaměstnaneckých základů, proto prostý součet dílčích výpočtů po jednotlivých zaměstnancích nemusí odpovídat výsledku.

Jak vypočítat sociální pojištění ze mzdy? (modelové příklady)

V uvedených příkladech se předpokládá běžný pojištěný zaměstnanec bez osvobozených plnění, slev a dosaženého ročního stropu. Hrubá mzda se proto rovná vyměřovacímu základu.

Krok 1 — Vezmi hrubou mzdu (vyměřovací základ). Krok 2 — Pojistné zaměstnance = hrubá mzda × 7,1 % (zaokrouhli nahoru na koruny). Krok 3 — Pojistné zaměstnavatele = hrubá mzda × 24,8 % (zaokrouhli nahoru na koruny). Krok 4 — Pojistné zaměstnance se strhne ze mzdy; zaměstnavatel odvede ČSSZ obě částky dohromady.

Příklad: hrubá mzda 40 000 Kč

PoložkaVýpočetČástka
Vyměřovací základ (hrubá mzda)—40 000 Kč
Sociální pojištění — zaměstnanec (7,1 %)40 000 × 0,0712 840 Kč
Sociální pojištění — zaměstnavatel (24,8 %)40 000 × 0,2489 920 Kč
Odvod na ČSSZ celkem2 840 + 9 92012 760 Kč

Zaměstnanci se ze mzdy na sociální pojištění strhne 2 840 Kč. Zaměstnavatele stojí stejný zaměstnanec na sociálním pojištění navíc 9 920 Kč nad hrubou mzdu.

Příklad: hrubá mzda 22 400 Kč (minimální mzda 2026)

PoložkaVýpočetČástka
Vyměřovací základ (hrubá mzda)—22 400 Kč
Sociální pojištění — zaměstnanec (7,1 %)22 400 × 0,0711 591 Kč
Sociální pojištění — zaměstnavatel (24,8 %)22 400 × 0,2485 556 Kč

Hrubé 22 400 Kč odpovídá minimální mzdě platné od 1. 1. 2026. Zaměstnanci se na sociální pojištění strhne 1 591 Kč (1 590,40 zaokrouhleno nahoru).

Příklad: hrubá mzda 80 000 Kč

PoložkaVýpočetČástka
Vyměřovací základ (hrubá mzda)—80 000 Kč
Sociální pojištění — zaměstnanec (7,1 %)80 000 × 0,0715 680 Kč
Sociální pojištění — zaměstnavatel (24,8 %)80 000 × 0,24819 840 Kč

Sociální pojištění samo o sobě nemá u zaměstnance žádné minimum vázané na minimální mzdu (to je rozdíl proti zdravotnímu pojištění). Pokud zaměstnanec odpracuje celý měsíc za nižší mzdu, sociální pojištění se počítá ze skutečného vyměřovacího základu bez dopočtu.

Existuje strop (maximum), nad který se sociální pojištění neplatí?

Ano. Maximální vyměřovací základ pro sociální pojištění činí pro rok 2026 2 350 416 Kč (48násobek průměrné mzdy 48 967 Kč). Jakmile úhrn vyměřovacích základů zaměstnance za kalendářní rok tuto hranici překročí, z částky nad strop už se sociální pojištění neplatí — a to ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel.

Maximum upravuje § 15a zákona č. 589/1992 Sb. a pro rok 2026 ho potvrzuje ČSSZ. Maximum je roční: sleduje se z úhrnu vyměřovacích základů za celý kalendářní rok, ne měsíc po měsíci. Měsíční „strop“ zhruba 195 868 Kč hrubé mzdy (2 350 416 / 12) je proto jen orientační přepočet — pojistné se automaticky nezastropuje každý měsíc, k zastavení odvodu dojde až ve chvíli, kdy roční úhrn překročí 2 350 416 Kč.

Parametr (sociální pojištění)Hodnota 2026
Maximální vyměřovací základ (rok)2 350 416 Kč
Průměrná mzda (rozhodný údaj)48 967 Kč/měsíc
Sazba zaměstnance7,1 %
Sazba zaměstnavatele24,8 %
Splatnost odvodu1.–20. den následujícího měsíce

Zdroj: zákon č. 589/1992 Sb.; ČSSZ — Přehled údajů pro sociální zabezpečení 2026; nařízení vlády č. 365/2025 Sb. (průměrná mzda). Platí od 1. 1. 2026.

Co když mám během roku víc zaměstnavatelů a souhrnem překročím strop?

Pak vznikne přeplatek. Když má zaměstnanec v jednom roce postupně nebo souběžně více zaměstnavatelů a součet jeho vyměřovacích základů překročí 2 350 416 Kč, pojistné sražené z částky nad maximem je přeplatkem. Zaměstnanec o jeho vrácení žádá písemně ČSSZ a doloží potvrzení od všech zaměstnavatelů o úhrnu vyměřovacích základů. Právo na vrácení přeplatku zaniká, není-li žádost uplatněna do 5 let od konce kalendářního roku, v němž přeplatek vznikl (§ 17 zákona č. 589/1992 Sb.). (Pozn.: přeplatek se vrací jen zaměstnanci; pojistné zaměstnavatele se v tomto případě nevrací.)

Kdy a jak se sociální pojištění odvádí?

Sociální pojištění za zaměstnance hlásí, sráží a platí zaměstnavatel — zaměstnanec se o nic nestará a v hrubé mzdě platí jen svých 7,1 %.

  • Pojistné za kalendářní měsíc je splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce a odvádí se na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).
  • Zaměstnavatel odvádí jednou platbou pojistné zaměstnance (7,1 %) i své (24,8 %).
  • Od dubna 2026 vykazuje sociální údaje v jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ).

Účast na nemocenském pojištění závisí na druhu zaměstnání a podmínkách příjmu. Rozhodný příjem pro běžné zaměstnání a zaměstnání malého rozsahu činí v roce 2026 4 500 Kč za měsíc: u běžného zaměstnání je podstatný sjednaný započitatelný příjem, zatímco u zaměstnání malého rozsahu rozhoduje dosažený příjem v konkrétním měsíci. U dohody o provedení práce (DPP) vzniká účast při zúčtovaném příjmu alespoň 12 000 Kč v kalendářním měsíci. Příjmy z více DPP u téhož zaměstnavatele se pro limit sčítají; DPP se právně neposuzuje jako zaměstnání malého rozsahu. U DPČ může jít o zaměstnání malého rozsahu, pokud není sjednán měsíční příjem alespoň ve výši rozhodné částky; tuto odlišnost vysvětlují články o DPP a DPČ.

Časté chyby a omyly

  • Záměna 7,1 % a 6,5 %. Základní sazba zaměstnance je od roku 2024 7,1 %. Pracující starobní důchodce může při splnění podmínek uplatnit slevu 6,5 % svého vyměřovacího základu; tuto výjimku nelze zaměnit za obecnou sazbu.
  • Pletení si zaměstnaneckých 7,1 % se „sociálkou OSVČ“. OSVČ má jiné sazby i zálohy; tento článek se týká jen zaměstnanců.
  • Domněnka, že 24,8 % platí zaměstnanec. Zaměstnavatelových 24,8 % je náklad firmy navíc nad hrubou mzdu, ne srážka z výplaty.
  • Sociální vs. zdravotní pojištění. U sociálního pojištění neexistuje u zaměstnance „dopočet do minima“ jako u zdravotního. Při nízké mzdě se sociální platí ze skutečného základu.
  • Přehlédnutý strop u vysokých příjmů u více zaměstnavatelů. Nad 2 350 416 Kč za rok vzniká přeplatek, o který je třeba aktivně požádat — sám se nevrátí.

Související témata a nástroje

Shrnutí

V roce 2026 činí základní sazba sociálního pojistného zaměstnance 7,1 % a zaměstnavatele 24,8 % z příslušného vyměřovacího základu; součet je 31,9 % před případnými slevami či zvláštními sazbami. Vyměřovacím základem je u běžné mzdy zpravidla zúčtovaná mzda za práci. Roční strop je 2 350 416 Kč; nad něj se neplatí. Celý odvod řeší zaměstnavatel se splatností do 20. dne následujícího měsíce.

Často kladené otázky

Kolik platí zaměstnanec na sociální pojištění v roce 2026?

Zaměstnanec platí 7,1 % z hrubé mzdy — z toho 6,5 % na důchodové pojištění a 0,6 % na nemocenské pojištění. Z hrubé mzdy 40 000 Kč jde na sociální pojištění zaměstnance 2 840 Kč. Sazba platí od 1. 1. 2026 podle zákona č. 589/1992 Sb.

Kolik platí za zaměstnance zaměstnavatel?

Zaměstnavatel platí na sociální pojištění 24,8 % z vyměřovacího základu zaměstnance (21,5 % důchodové, 2,1 % nemocenské, 1,2 % státní politika zaměstnanosti). Tato částka je náklad navíc nad hrubou mzdu, ne srážka z výplaty. U rizikových profesí může být sazba zaměstnavatele 27,8 % nebo 29,8 %.

Z čeho se sociální pojištění počítá?

Počítá se z vyměřovacího základu, kterým je u zaměstnance zpravidla hrubá mzda — tedy úhrn příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem, které podléhají dani a zakládají účast na nemocenském pojištění (§ 5 zákona č. 589/1992 Sb.). Vyměřovací základ se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.

Existuje maximum, nad které se sociální pojištění neplatí?

Ano. Maximální vyměřovací základ pro rok 2026 je 2 350 416 Kč ročně (48násobek průměrné mzdy). Z příjmů nad tuto hranici už se sociální pojištění neodvádí. Maximum se sleduje z ročního úhrnu, ne měsíčně. Při více zaměstnavatelích v roce může vzniknout přeplatek, o jehož vrácení zaměstnanec žádá ČSSZ.

Kdo sociální pojištění za zaměstnance platí a kdy?

Vypočítá, srazí a odvede ho zaměstnavatel. Pojistné za kalendářní měsíc je splatné od 1. do 20. dne následujícího měsíce na účet příslušné OSSZ. Zaměstnanec sám nic nehlásí ani neplatí zálohy.

Liší se sociální pojištění od zdravotního?

Ano. Sazby jsou jiné (sociální: zaměstnanec 7,1 %, zaměstnavatel 24,8 %; zdravotní: 4,5 % a 9 %) a u sociálního pojištění neexistuje u zaměstnance dopočet do minimální mzdy. U zdravotního pojištění se naopak při nízké mzdě může dopočítávat minimální vyměřovací základ, pokud se na zaměstnance nevztahuje zákonná výjimka.